BK:n uutiskirje 22.4.

Hei rakkaat BK:n ystävät!

Toukokuu tuo tullessaan kaikenlaista mukavaa: on juhlapäiviä kuten vappua, helatorstaita ja äitienpäivää sekä tietysti ulkokiipeilyä ja myös loistavaa sisäkiipeilyä kursseineen, treenirinkeineen ja kisoineen!

HINNAT MUUTTUVAT 1.5. NYT OSTOKSILLE <3

Nyt kannattaa shoppailla kiipeilyä! Nimittäin loppukuun ajan vielä vanhat hinnat!

Ostaessasi nyt BK Collectiven jäsenyyden eli BK:n vuosijäsenyyden tai kymppikortin, kiipeät vielä halvemmilla hinnoilla niin pitkään kuin ytyä kortissa riittää ja niin pitkään kuin jatkat vuosijäsenyyttäsi! PARAS JUTTU ON SE, että Collectiven jäsenyys on mahdollista hankkia nyt ennen toukokuuta vielä halvemmalla hinnalla ja startata vasta myöhemmin vuoden 2024 aikana!!!

Vuosijäsenyys alk. 675 € ja 10x-kortti 99 € siis vielä huhtikuun loppuun asti!

VAPUN AUKIOLOAJAT

Vappuaatto 30.4.
Pasila, Konala ja Herttoniemi: 12.00 - 18.00
Espoo: 10.00 - 18.00

Vappu 1.5.
Pasila, Konala ja Herttoniemi: 12.00 - 18.00
Espoo: 10.00 - 18.00

BK FLASH VAIN OSITTAIN AUKI 25. - 26.4. - SULJETTU LA 27.4. KLO 16 ASTI

BK Flash pääsee taas toimimaan kilpa-areenana kun BK Climbers ry:n seuran omat kevätkisat järjestetään lauantaina 27.4.! Tämä tarkoittaa muutoksia Flashin aukioloihin myös edeltäville päiville: reitinteko alkaa torstaina 25.4. ja jatkuu myös perjantaina. Näinä päivinä käytössä on vain hallin keskimuoto sekä Valomotion peliseinä.

Lauantaina halli on kisakäytössä aina klo 16.00 asti eli sitä ennen eivät muut kuin kisaajat pääse kiipeilemään halliin. Pahoittelut mahdollisesta harmista. Lauantai-iltana ja sunnuntaina 28.4. Flashin puoli on taas normaalisti käytössä!


TREENIRINKI GOES ULKOKIVET

Pasilassa valmentaja Davidin johdolla tiistaisin kiipeilevä treenirinki lähtee tutustumaan ulkokiipeilyn saloihin 14.5. ja 28.5. Kaikki ulkokiipeilystä kiinnostuneet: nyt kannattaa lähteä mukaan! Mikäli sää näyttää sateiselta, pidetään treenirinki normaaliin tapaan Pasilan hallin lämmössä. Ilmoittaudu mukaan laittamalla sähköpostia info@boulderkeskus.com tai soittamalla Pasilaan. Ilmoittatuessasi kerro tuletko mieluummin klo 17-19.00 vai 19-21.00 ryhmään.

Täältä lisätietoja treeniringistä: https://www.boulderkeskus.com/fi/blog/uutiset/treenirinkien-kevaetkausi-2024

Ps. luvassa myös kesälle 6 viikon spesiaali Treenirinki, jossa ulkokiipeilyn lisäksi boardikiipeilyä ja paljon muuta! Tästä lisäinfoa lähitulevaisudessa! Stay tuned!

Uusi palsta: kiipeilyetiketti

Kiipeilyssä on paljon “kirjoittamattomia sääntöjä” ja halleilla käy monenlaisia kiipeilijöitä. Jotta kiipeily olisi kaikille mahdollisimman mukavaa, päätimme aloittaa uutiskirjeessä palstan, jossa käydään läpi (eritoten Boulderkeskuksen) kiipeilyetikettiä - moni ohje toki pätee missä vain!

Ensimmäinen osa on hyvä perusta - se käsittelee yleisesti turvallista tilaa, jonka periaatteet toimivat käytännössä kaiken ohjeistuksen perustana. Muut osat ovat enemmän kiipeilyspesifejä liittyen harjaukseen, ulkokiipeilyyn ja paljon muuhun!

Otteiden harjaus

Joskus hallilla on kuullut että harjaaminen olisi vain kovien kiipeilijöiden tai työntekijöiden hommaa. Tämä ei toki pidä paikkaansa vaan harjaaminen kuuluu kaikille!

Harjaamalla otteita pysyvät ne puhtaampina ja käyttökelpoisempina pidempään. Projektikin saattaa mennä helpommin kun ylimääräinen mankka ja kumi on putsattu pois kitkan tieltä. Myös otelautojen harjaaminen on todella suotavaa!

Yksi kirjoittamaton sääntö kuuluu seuraavasti: otteet harjanneella on etuajo-oikeus reitille. Tämä tarkoittaa sitä, että jos hallilla tai ulkona joku harjaa otteet ja lähtee hakemaan mankkaa, tulee sinun odottaa vuoroasi tai kysy ainakin ensin, että sopiiko mennä vai onko harjaaja vielä menossa reitille. Ystävälliset kiipeilijät voivat myös harjata reitin seuraavalle yrittäjälle - toki silloin on hyvä huikata, että kanssakiipeilijän sopii mennä harjauksesta huolimatta, ettei jää väärinkäsityksiä.

Ulkona kiivetessä on erityisen tärkeää harjata mankat ja tikkimerkit pois lähtiessäsi kiviltä, jotta reitti jää mahdollisimman puhtaaseen kuntoon! Ethän käytä ylettömiä määriä mankkaa, jotta otteet pysyvät puhtaina.

Tulevat kurssit

Boulderoinnin alkeiskurssi

  • Espoo ke 29.5. klo 18.00 - 20.00 [ENG]

Lue lisää ja ilmoittaudu täällä!

Tekniikkakurssi

  • Pasila su 26.5. + 2.6. klo 9.00 - 12.00 [ENG]. Kurssi on kaksiosainen.

Lue lisää ja ilmoittaudu täällä!

Ryhmät

BK Climbers kiipeilyseuran junnuryhmät kiipeilevät Konalan, Espoon, Herttoniemen ja Kinon halleilla toukokuun loppuun asti. Tsekkaa ryhmien aikataulut ja lisätietoja seurasta BKC:n nettisivuilta www.bkclimbers.com.

Muita halleilla kiipeileviä ryhmiä on seuraavanlaisesti:

BK Espoo
La 4.5. synttärit klo 11.00 - 12.00
Su 5.5. synttärit klo 12.30 - 15.30

BK Herttoniemi
La 4.5. synttärit klo 16.30 - 17.30

BK Konala
To 22.4. ryhmä klo 12.30 - 13.30

BK Pasila
Pe 25.4. ryhmä klo 12.00

Reitinteko

Uusia inspiroivia reittejä tehdään joka hallille viikoittain! Tsekkaa Instagramista @boulderkeskus uusimmat helmet. Jaa reittibetaa tai kysy neuvoa Instagramissa jakamalla videosi hashtagilla #mitenihmeessäbk

Viikko 22. - 26.4.

Maanantai Espoo (F) + Herttoniemi (F)

Tiistai Konala (F)

Keskiviikko Pasila (G)

Torstai Flash (BKC seuran junnukisan reitinteko)

Perjantai Flash (BKC seuran junnukisan reitinteko)

Viikko 29.4. - 3.5.

Maanantai Espoo (G) + Herttoniemi (N)

Tiistai Konala (G)

Keskiviikko Vappu, ei reitintekoa

Torstai Espoo (N) + Herttoniemi (A+B)

Perjantai Pasila (H)

Pidätämme oikeudet muutoksiin!

Palautetta Boulderkeskukselle?

Anna palaa, me rakastamme palautetta! Palautteen antaminen onnistuu helposti lomakkeen kautta.

Tilaa Boulderkeskuksen uutiskirje sähköpostiisi täältä. 

Nähdään hallilla!

♥ BK tiimi

Product added to wishlist
Product added to compare.

Boulderkeskus Konalaa uudistetaan heinäkuussa! Lue lisää remontin aikataulusta ajankohtaista-osiosta. Halli tulee olemaan kiinni heinäkuun lopussa.

//

Boulderkeskus Konala is being renovated in July! Read more about the schedule in out blog. The gym will be closed at the end of July.

Käytämme evästeitä parantaaksemme käyttäjäkokemustasi sivustollamme. Klikkaamalla ”hyväksyn” vahvistat, että hyväksyt evästeidemme käytön.